Meteorologerna har utfärdat en varning för skyfallsliknande regn i Sigtuna kommun och övriga delar av södra Svealand och norra Götaland. Enligt prognoserna kommer kraftiga skurar att bildas under eftermiddagen, vilket kan ge stora mängder regn lokalt och orsaka översvämningar.
Regnet väntas börja vid lunchtid och fortsätta fram till sena kvällen, mellan kl. 12.00 och kl. 22.00. Under denna period kan upp till 30-50 mm regn falla på kort tid. Detta kan leda till att vägar och viadukter blir översvämmade, vilket i sin tur kan orsaka trafikproblem. Det finns också en risk för att källare och dagvattensystem blir översvämmade.
Åska och hårda vindbyar Förutom det kraftiga regnet kan åska och hårda vindbyar förekomma, vilket ytterligare kan påverka både trafiken och infrastrukturen.
Viktigt att tänka på Boende i Sigtuna kommun uppmanas att vara försiktiga och ta hänsyn till de lokala variationerna i vädret. Även om vissa områden kan undgå de största regnmängderna, är det viktigt att vara beredd på snabba förändringar i väderförhållandena.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.