Länsstyrelsen har godkänt skyddsjakt på storskarv i Garnsviken fram till 15 juni.
Länsstyrelsen har godkänt skyddsjakt på storskarv i Garnsviken fram till den 15 juni för att skydda fiskbestånden, då området är en viktig lek- och uppväxtplats för arter som gös och asp. De grunda vattnen i Garnsviken erbjuder skyddade miljöer för fiskyngel, men de lockar också skarvar som hotar fiskbestånden genom att fiska intensivt i området under leksäsongen. För att bevara fiskbestånden har Länsstyrelsen beviljat Sigtuna Fiskevårdsförenings ansökan om att fälla totalt 50 skarvar, vilket kommer att utföras av kommunjägare. Dessutom har Havs- och vattenmyndigheten infört ett fiskeförbud i Garnsviken från den 1 april till den 15 juni för att ytterligare skydda fiskbestånden.
Skyddsjakten blir ännu viktigare med tanke på den kraftiga ökningen av storskarvspopulationen i Sverige. En rikstäckande inventering för första gången sedan 2012 visar att antalet häckande storskarvar har ökat betydligt under en tioårsperiod. År 2023 räknades 74 767 bon i 224 kolonier jämfört med 40 958 bon och 169 kolonier år 2012 enligt Naturvårdsverket. Storskarven häckar nu i alla län utom Jämtlands och Dalarnas län, vilket indikerar en bred spridning av arten och ett ökat behov av åtgärder för att balansera ekosystemet.
Nyheter En tonårspojke körde utan körkort, misshandlade en anhörig och försökte fly från polis i hög fart genom Märsta och Rosersberg. Nu döms han till skyddstillsyn.
Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Notiser Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.
Notiser Läget i Mellanöstern kan få följder för trafiken vid Arlanda flygplats. Enligt uppgifter som TV4 rapporterar varnar Swedavia för att konflikten påverkar flyget.
Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Ung & Student Arlandagymnasiet tar nu steget in på Arlanda flygplats. Ett nytt hyresavtal innebär att skolan får tillgång till cirka 3 300 kvadratmeter lokaler direkt inne på flygplatsområdet.
Krönikor Det finns en stillhet i de uppländska skogsbrynen som inte riktigt låter sig fångas i ord. Ljuset faller mjukt genom lövverket, marken bär spår av årstider som lagts ovanpå varandra, och livet rör sig där utan att göra anspråk.
Insändare Skolverkets rekommendation är att småbarnsgrupper (1-3 år) ska rymma max 12 barn. Statistik från Skolverket för 2025 visar att 54% av dessa barngrupper i Sigtuna kommun hade fler än 12 barn.