StorskarvFoto: Naturvårdsverket/Henri Engström

Skyddsjakt på storskarv i Garnsviken

Länsstyrelsen har godkänt skyddsjakt på storskarv i Garnsviken fram till 15 juni.

Länsstyrelsen har godkänt skyddsjakt på storskarv i Garnsviken fram till den 15 juni för att skydda fiskbestånden, då området är en viktig lek- och uppväxtplats för arter som gös och asp. De grunda vattnen i Garnsviken erbjuder skyddade miljöer för fiskyngel, men de lockar också skarvar som hotar fiskbestånden genom att fiska intensivt i området under leksäsongen. För att bevara fiskbestånden har Länsstyrelsen beviljat Sigtuna Fiskevårdsförenings ansökan om att fälla totalt 50 skarvar, vilket kommer att utföras av kommunjägare. Dessutom har Havs- och vattenmyndigheten infört ett fiskeförbud i Garnsviken från den 1 april till den 15 juni för att ytterligare skydda fiskbestånden.

Skyddsjakten blir ännu viktigare med tanke på den kraftiga ökningen av storskarvspopulationen i Sverige. En rikstäckande inventering för första gången sedan 2012 visar att antalet häckande storskarvar har ökat betydligt under en tioårsperiod. År 2023 räknades 74 767 bon i 224 kolonier jämfört med 40 958 bon och 169 kolonier år 2012 enligt Naturvårdsverket. Storskarven häckar nu i alla län utom Jämtlands och Dalarnas län, vilket indikerar en bred spridning av arten och ett ökat behov av åtgärder för att balansera ekosystemet.

Utbildning motverkar fattigdom

Insändare På temat fattigdom i insändare för ett par veckor sedan, vill jag gärna spinna vidare. Vi socialdemokrater tror att utbildning motverkar fattigdom.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.