Foto: Street view/Google

Skuldsatt man fick klocka beslagtagen

Polisen och Kronofogden slog till på Arlanda under onsdagen och en man med skulder fick sin klocka beslagtagen.

En man med skulder stoppades av polis efter att ha landat på Arlanda under måndagseftermiddagen. Vid kontroll upptäcktes att han bar en klocka av högt värde.

Polisen kontaktade Kronofogden, som genomförde en så kallad distansutmätning. Klockan beslagtogs därefter av polisen för att täcka mannens skulder.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.