Foto: Riksbanken

Skuldsaneringar ökar i kommunen

Fler kommuninvånare sökte skuldsanering det gångna året.

Antalet personer som sökte skuldsanering i kommunen var 111 stycken under 2018, det är en uppgång från 92 under 2017 och 60 2016. Kronofogden skriver i ett pressmeddelande att antalet skuldsaneringar ökar eftersom man i samband med saneringen kan få två betalningsfria månader för att ge något mindre ansträngd situation i samband med jul och sommar.
– Oftast är det omvälvande livshändelser som fått ekonomin att rasa ihop för de svårast skuldsatta, exempelvis en skilsmässa eller sjukdom, säger Ann-Charlotte von Feilitzen.

I Stockholms län var det 3336 personer som genomgick skuldsanering. Sex kommuner i länet hade fler än Sigtuna kommun, Väsby hade 103 personer i skuldsaneringsåtgärd, Upplands-Bro bara 32, Sollentuna 81 stycken. Noterbart är att länets totalsiffra minskar med nästan 170 personer jämfört med 2017 då 3500 personer genomgick skuldsanering.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.