Foto: Krister Vikström/Kronofogden

Skulderna i kommunen fortsätter att växa – över 1,2 miljarder kronor

Invånarna i Sigtuna kommun är nu skyldiga över 1,2 miljarder kronor till Kronofogden, en siffra som nästan har fördubblats sedan 2022.

Enligt färsk statistik från Kronofogden är det 2 580 personer i kommunen som har registrerade skulder, vilket motsvarar 6,4 procent av befolkningen. Detta är en ökning från 2 200 skuldsatta personer år 2022, då den totala skulden låg på cirka 600 miljoner kronor.

Med en ökning på hela 500 miljoner kronor det senaste året är det tydligt att många kommuninvånare har fått allt större ekonomiska problem. Medianskulden har också stigit kraftigt och ligger nu på 118 000 kronor, vilket är en ökning med över 20 000 kronor på två år.

De vanligaste skulderna rör skatt, underhållsstöd, fordonsrelaterade avgifter, studiemedel och konsumtionsrelaterade lån och krediter. Enligt Davor Vuleta, privatekonomisk talesperson på Kronofogden, är utvecklingen oroande:
– Fler personer får allt större skulder, och det är en alarmerande trend. Det är viktigt att agera snabbt om du inte kan betala en räkning. Genom att kontakta den du är skyldig pengar direkt kan du försöka hitta en lösning och undvika att skulden registreras hos oss. Då slipper du även extra avgifter och räntor, säger han.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.