Skottlossning mot lägenhet i centrala Märsta – stort polispådrag under natten
En omfattande polisinsats pågick i Märsta under kvällen och natten sedan en lägenhet i centrala Märsta beskjutits.
Strax efter klockan 23 på måndagskvällen hördes flera skott i centrala Märsta, och polisen bekräftade senare att en lägenhet blivit beskjuten. Ingen person kom till fysisk skada, men händelsen har lett till en omfattande utredning som rubriceras som försök till mord och grovt vapenbrott.
Polisen satte snabbt in ett stort pådrag för att försöka lokalisera en gärningsperson. Under natten pågick en intensiv sökinsats som inkluderade helikopter, vägspärrar och flera patruller på marken för att säkra området och samla vittnesuppgifter. Tekniker har genomfört undersökningar på platsen, och polisen har hållit förhör för att samla mer information om händelsen.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.
Nyheter I Aktuell Hållbarhets ranking över Årets miljökommun placerar sig Sigtuna i botten av kategorin Storstäder och storstadsnära kommuner, plats 42 av 46.
Nyheter Transportstyrelsen har slagit fast att A Flygbränslehantering AB (AFAB) inte får ställa egna krav på leverantörer som vill använda flygbränsleanläggningen på Arlanda.
Notiser Sigtuna kommun har antagit en ny arkitekturpolicy som ska vägleda utvecklingen av allt från stadsdelar och byggnader till parker, landsbygd och offentliga platser. Policyn ska bidra till trygga, hållbara och vackra livsmiljöer där människan står i centrum, enligt kommunen.
Nyheter Under det tredje kvartalet 2025 var sex av tio nyregistrerade personbilar i Sigtuna kommun laddbara, visar statistik som Newsworthy rapporterar.