Skottlossning mot lägenhet i centrala Märsta – stort polispådrag under natten
En omfattande polisinsats pågick i Märsta under kvällen och natten sedan en lägenhet i centrala Märsta beskjutits.
Strax efter klockan 23 på måndagskvällen hördes flera skott i centrala Märsta, och polisen bekräftade senare att en lägenhet blivit beskjuten. Ingen person kom till fysisk skada, men händelsen har lett till en omfattande utredning som rubriceras som försök till mord och grovt vapenbrott.
Polisen satte snabbt in ett stort pådrag för att försöka lokalisera en gärningsperson. Under natten pågick en intensiv sökinsats som inkluderade helikopter, vägspärrar och flera patruller på marken för att säkra området och samla vittnesuppgifter. Tekniker har genomfört undersökningar på platsen, och polisen har hållit förhör för att samla mer information om händelsen.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.