Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Skottlossning mot dörr

Vid 2-tiden larmades polis till en skottlossning i Valsta där det har skjutits mot en dörr.

Under natten till tisdagen inträffade en skottlossning i bostadsområdet Valsta, där flera skott avlossades mot en lägenhetsdörr i ett flerfamiljshus rapporterar UNT.se. Larmet kom in till polisen vid 02-tiden efter att en granne hört skotten och slagit larm.

När polisen anlände till platsen kunde de konstatera att ingen person befann sig i lägenheten vid tillfället, och inga skador har rapporterats. Enligt polisens bedömning kan det röra sig om att skotten avlossats mot fel adress, men händelsen utreds vidare. Polisen har genomfört en teknisk undersökning och knackat dörr i området för att samla in vittnesuppgifter.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.