Foto: Genrebild/Stockholms stads Bostadsförmedling

Skötsamma mäklare i kommunen

Sigtuna kommuns mäklare är skötsamma. Av 125 anmälda mäklare i Stockholms län till Fastighetsmäklarinspektionen var ingen från kommunen.

44 mäklare finns registrerade i Sigtuna kommun under 2017. Fastighetsmäklarinspektionen ska ha haft ett rekordår än så länge med anmälningar av mäklare. Ingen av dessa är från Sigtuna kommun meddelar Thomas Carter, presstalesperson på Fastighetsmäklarinspektionen.

Det som ökar är anmälningar av lockpriser rapporterar tidningen Mitt i. 29 mäklare varnades i länet under 2016, 2015 var antalet 18. Antalet anmälningar i år har gått upp med 12,5 procent.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.