Kommunens mäklare är skötsamma i jämförelse med övriga landet. Bara en mäklare hade det första halvåret anmälts till Fastighetsmäklarinspektionen (FMI).
Anmälningar mot mäklare till Fastighetsmäklarinspektionen slår rekord det första halvåret 2016. 96 mäklare i landet hade anmälts, de flesta mot att ha använt så kallade lockpriser. Men bara en av mäklarna hade bostadsort i Sigtuna kommun enligt FMI. Totalt finns det 38 mäklare i kommunen. Ett lockpris innebär att ett förmedlingsobjekt bjuds ut till ett pris som väsentligt avviker från det bedömda marknadsvärdet eller under det pris som säljaren är beredd att acceptera. – Antalet anmälningar om priset i marknadsföring, som är det begrepp som Fastighetsmäklarinspektionen använder, är nu den högsta halvårssiffran sedan vi började föra statistik över detta område
Även budgivningar anmäls FMI ska med anledning av de många anmälningarna granska priserna i marknadsföringen. Man vill bland annat ge mäklare verktyg för framtiden kring hur reglerna ska tillkämpas korrekt samt att ta fram praxis på objekt där lockpriser förekommit. Ofta anmäls också mäklare för hur budgivningsprocessen gått till. – Som alltid gäller att ju bättre informerad en konsument är desto mindre blir risken för missförstånd, klagomål, tvister och andra problem i efterhand. En mäklare har mycket att vinna på att tydligt informera säljare, spekulanter och köpare om innehållet i sin fastighetsmäklartjänst och om vad som gäller enligt lagstiftning och god fastighetsmäklarsed, säger Eva Westberg, ordförande och myndighetschef på FMI.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.
Notiser En man i 25-årsåldern som arbetar på Arlanda står åtalad efter att ha utnyttjat sitt passerkort för att följa sin flickvän till gaten, trots att han själv inte skulle resa.
Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.
Notiser Under sommaren har ambulanssjukvården i Stockholms län präglats av personalbrist och fordon som stått stilla. Som en del i att förbättra situationen har Region Stockholm köpt in 27 nya ambulanser som tas i bruk i oktober, rapporterar SVT Stockholm.