Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Skolorna på 35:e plats i skolranking

Sigtuna kommun rankas nu som 35:e kommun i landet när det gäller skolresultat: - Vi arbetar intensivt för att bli en av de bästa skolkommunerna i landet. Med vårt lokala skolutvecklingsprogram har vi en tydlig och långsiktig satsning på kunskap, trygghet och studiero samt medarbetare, uppger Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L)

Sigtuna kommun har förbättrat sitt skolresultat och är nu 35:e kommun i landet enligt ett pressmeddelande. En orsak anses vara ökad läsmotivation som resulterar i att fler klarat kunskapskraven i alla ämnen. Sociala team som arbetar för ökad trygghet, trivsel och studiero är en annan anledning samt ökade resurser på pedagogisk personal och personal inom elevhälsan.
– Det är tydligt att våra prioriteringar med sociala team, en förstärkning på barn- och elevhälsan och framtidens skolbibliotek gett resultat, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.

Sigtuna kommun kommer från och med i år även att implementera akutskolor för särskilt våldsamma och utåtagerande elever. Dessutom är ytterligare en satsning på nyanlända elever lärande.
– En viktig nyckel till lärande – för alla våra elever är läsningen – och här kan vi se att utvecklingen av våra skolbibliotek haft en positiv effekt. Flera skolor vittnar om att eleverna fått en ökad läsmotivation. Bland annat tack vare utveckling av skolbiblioteken. Vi kan tydligt se en trend med fler utlånade böcker, berättar Ingela Hamlin, förvaltningschef barn- och ungdomsförvaltningen.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.