Förslag om att pensionärer ska få äta skollunch avslås, i alla fall under rådande coronapandemi.
Ett uppmärksammat medborgarförslag föreslogs det att pensionärer och andra äldre skulle ha möjlighet att äta lunch i skolorna. Äldre- och omsorgsnämnden som hanterar ärendet har bett Barn- och ungdomsnämnden om deras syn på saken då skolorna är inom deras förvaltning.
Barn- och ungdomsnämnden anser inte att beslutet är möjligt att genomföra under rådande coronapandemi och det går heller inte att påbörja en utredning om ärendet under dessa omständigheter. – I nuläget vet man inte heller hur länge Coronapandemin kommer påverka samhället eller när rekommendationer från Folkhälsomyndigheten gällande äldre kommer ändras. Mot bakgrund av detta kommer barn- och ungdomsnämnden inte införa förslaget, står det i tjänsteskrivelsen till nämnden.
Nyheter Migrationsöverdomstolen har sagt nej till prövningstillstånd i fallet med Ayla i Märsta. Det innebär att det tidigare beslutet om utvisning till Iran ligger kvar.
Nyheter Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Nyheter Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Nyheter En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Nyheter Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.