Foto: Genrebild

Skolelever allt ohälsosammare

Skolelever i bland annat Sigtuna kommun äter alldeles för onyttigt och rör på sig för lite enligt Region Stockholms centrum för epidemiologi och samhällsmedicin.

Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin har undersökt matvanor, idrott och vikt bland elever från 100 grundskolor i länet. Elever från Sigtuna kommun har varit en del av underlaget visar rapporten som släpptes redan i maj.

Matvanorna blir allt ohälsosammare, deltagandet i idrott sjunker och fetma bland elever i åk 4-6 och 7-9 förekommer. Ohälsosamma matvanor var dock vanligare bland högstadieelever än mellanstadiet. Tydligast är intaget av grönsaker, frukt och frukost. Drygt sjunde elev har lågt intag av frukost, var tjugonde elev har högt intag av socker samt deltar i få idrottslektioner. Fetman bland högstadielever var 3,6 procent för åk 7-9 och 4,8 för mellanstadiet. 6 av 10 har lågt intag av frukt och 4 av 10 lågt intag av socker.

De ohälsosamma vanorna och fetman var mindre vanligt med föräldrar med lång utbildning. Ohälsosamma vanor är också vanligare bland elever med utländsk härkomst, både på mellan- och högstadiet. Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin menar att elevhälsan på skolorna har en nyckelroll för att uppmärksamma elever med ohälsosamma levnadsvanor, övervikt och fetma.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.