På fredagen hölls Skoldagen Sigtuna Litteraturfestival för årskurserna 4-6 i Sigtuna kommun.
Skoldagen är en del av Sigtuna Litteraturfestival och ett samarbete med Destination Sigtuna. Elever får möjlighet att både läsa böcker och möta författarna för att diskutera. Barnen i åk 4-6 på skolor runt om i kommunen har läst Sara Lövstams bok Skarven. Barnen hade många frågor till Sara och initiativet var uppskattat.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.
Notiser Fredagen den 1 augusti arrangerar Sigtuna kommun drop-in-vigslar med HBTQI+-tema i det lilla rådhuset vid Stora torget. Vigslarna hålls mellan klockan 12.00 och 15.30, med sista vigselstart klockan 15.00.
Blåljus En mindre gräsbrand bröt ut i Märstarondell längs Västra Bangatan under söndagsmorgonen. Larmet kom in strax före klockan 08.30 på söndagsmorgonen.