Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Skolbarn ska testa sig för covid-19

Sigtuna kommuns elevhälsa har bestämt sig för att följa Folkhälsomyndighetens rekommendation att barn och unga i skolan ska testas för covid-19 vid symtom.

Förra veckan gick kommunens elevhälsa ut med information till vårdnadshavare om att barn- och unga i grundskola och gymnasiet ska testa sig för covid-19 om de har symtom. Detta baserar sig på Folkhälsomyndighetens rekommendationer som vänder sig till barn och unga.
– Barn och unga mår bra av att delta i skolan och andra vardagsaktiviteter, därav är det viktigt att provta den här åldersgruppen. På så vis kan barnen snabbare återgå till skolan om de har ett negativt provsvar och allmäntillståndet i övrigt tillåter, står det i utskicket från elevhälsan till vårdnadshavarna.

Om inget prov tas på barnet så ska denne stanna hemma så länge det finns symtom och ytterligare två dygn. Om det finns lindriga symtom efter sju dagar så kan man återgå till skola även utan prov. För lindriga symtom räknas exempelvis torrhosta och lätt snuva. Yngsta barnen i förskola ska stanna hemma om de är sjuka men kan återgå vid lindriga symtom som lätt snuva eller torrhosta.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening