Benjamin och Moa vid gångtunneln i ValstaFoto: Sigtuna kommun

Skolbarn rustade upp gångtunnel

Som en del av att öka tryggheten i gång- och cykelvägar så har skolbarn från Eddaskolan varit med och ritat teckningar som pryder tunneln.

Sleipnertunneln har smyckats med teckningar som skolbarn från Eddaskolan ritat. Tunneln invigdes på måndagen och det finns även ett klotterskydd.
– Kommunledningen har satsat väldigt mycket på att öka tryggheten i kommunen de senaste åren. Några av de platser invånarna pekat ut som mest otrygga är gång- och cykeltunnlarna. Därför rustar vi nu upp dem och gör dem både ljusare och trevligare, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna kommun.

Klotterskyddet innebär att det blir enklare att ta bort klotter. En viktig aspekt har varit att just engagera skolbarnen i Valsta.
– Förutom att skapa en ökad trygghet så tycker jag att det är viktigt att vi uppmuntrar och inkluderar barn och unga i utvecklingen av kommunen. De ska få uttrycka tankar och idéer genom kultur och konst – och vi vuxna ska låta det få ta plats i det offentliga rummet i Sigtuna kommun, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande barn- och ungdomsnämnden i Sigtuna kommun.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.