Efter att fler blivit sjuka har Steningehöjdens skola nu stängt igen. Foto: Genrebild
Steningehöjdens skolaFoto: Sigtuna kommun

Skolan stänger efter kräkkaoset

Steningehöjdens skola stänger igen helt på måndagen för att städare ska kunna sanera: - Vi har under helgen fått kännedom att fler har insjuknat även under fredagen. Måndag 23 januari kommer vi därför att hålla hela verksamheten stängd, skriver rektorn Cecilia Meijer på skolans blogg.

märsta.nu kunde på lördag morgon avslöja att Steningehöjdens skola var hårt drabbat av kräksjuka, 100 elever var hemma på fredagen. Nu på måndag morgon är beskedet från skolans rektor att den hålls stängd hela dagen på gryns av att fler insjuknat under fredagen samt att städfirman ska kunna kallas in för en grundlig städning av hela skolan ytterligare en gång. Cecilia Meijer, rektor, skriver om saken på skolans blogg.

Miljö- och hälsoenheten har också kopplats in för att utföra kontroll och provtagningar på skolan.
– Vi tror också att måndagen ger oss ytterligare en dag så att alla elever och personal tillfrisknar fullt ut. På tisdag är verksamheten i gång igen enligt schema. Vi påminner också om 48h regeln utifrån sista kräkning. Av största vikt att alla respekterar det, skriver Meijer på bloggen.

Fotnot: Cecilia Meijer har även bekräftat informationen om situationen på Steningehöjden direkt till märsta.nu

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.