Pernilla Bergqvist (L)Foto: Pressbild

Skolan är viktigast för Liberalerna

Nu fylls våra skolor återigen med förväntansfulla barn. Här ska nya drömmar födas, klassresor startas och vår gemensamma framtid formas. För Liberalerna är det självklart att allt börjar med en riktigt bra skola – och arbetet sker både nationellt och lokalt här i Sigtuna kommun.

I regeringen driver Liberalerna den största skolreformen på över 30 år. Klassrummen ska vara trygga och lugna – med ökade befogenheter till lärare, tydligare ledarskap och ett nationellt mobilförbud. Vi fyller skolorna med böcker istället för skärmar, med bemannade skolbibliotek och över fyra miljoner nya läroböcker och skönlitterära böcker bara i år. Vi satsar även på fler speciallärare och ett nytt stödsystem så att våra elever får hjälp av utbildade lärare.

I Sigtuna kommun visar Liberalernas budgetförslag för 2025–2027 hur vi omsätter dessa reformer lokalt. Vi satsar 44,6 miljoner kronor mer än nuvarande kommunledning (M,SD, KD och SFS) på skolan. Det betyder fler lärare, mindre undervisningsgrupper, stöd till hemmasittare och en fortsatt satsning på skolbibliotek – något vi varit drivande för och som gjort Sigtuna kommun till ett föredöme.

Men vi ser en del risker framöver. Därför uppmanar vi nuvarande kommunledning att avstå från att genomföra hela den effektivisering på 16,8 mnkr i Utbildningsnämnden som finns i kommundirektörens förslag till budget för 2026. Att genomföra alltför stora besparingar riskerar att riva ner det vi byggt upp lokalt och försvårar för de nationella satsningar som nu genomförs.

Sigtuna kommun har en del tuffa utmaningar – vi är unga, mångkulturella och med många elever i behov av stöd. Här krävs det att vi prioriterar rätt och satsar på skolan. Skolresultaten i vår kommun har förbättrats under många år, men arbetet är långt ifrån färdigt och vi ser oroväckande tendenser på en negativ kurva. Skillnaderna mellan skolor är fortfarande stora. Vi liberaler accepterar inte att barns framtid avgörs av deras postnummer.

När vi stärker skolan, stärker vi hela vårt samhälle – i Sigtuna kommun och i hela Sverige. Det är därför vi säger nej till alltför stora besparingar inom skolan. Det är därför vi säger ja till kunskap, trygghet och framtidstro.

Pernilla Bergqvist (L)
Gruppledare, Liberalerna i Sigtuna

slutreplik: Brandell blundar för verkligheten

Insändare Vad Tomas Brandell och Socialdemokraterna önskar är en sak, men att se till vad Socialstyrelsens brukarundersökning faktiskt mäter måste väl ändå vara det väsentliga. Faktum är att vi ser de bästa resultaten för särskilt boende på tio år.

Sigtuna kommun får toppbetyg av de äldre!

Insändare Kommunen ska leverera välfärd av högsta kvalitet och bemöta invånarna på allra bästa sätt. Det är vår ambition, det har kommunfullmäktige beslutat och det gäller i allra högsta grad i förhållande till kommunens äldre.

Dags att stoppa den moderata misskötseln av våra skattepengar

Insändare Åtta år med moderatstyre har gjort Sigtuna kommun till länets mest skuldsatta kommun, ungdomsarbetslösheten stiger och företagsklimatet är det sämsta på tjugofyra år. Men istället för att investera sig ur krisen väljer Moderaterna att krympa kommunkassan och kasta pengar i sjön.

Äntligen kollektivtrafik i egen regi – ett viktigt första steg

Insändare Tisdagen den 23 september klubbade trafiknämnden beslutet att Sigtuna- och Upplands-Väsbys bussavtal skulle övertas i egen regi. Det är ett historiskt beslut som vi i Vänsterpartiet i Sigtuna kommun varmt välkomnar. Vänsterpartiet har länge drivit frågan om en kollektivtrafik i egen regi där vi har kontroll och rådighet över alla dess led och nu är vi äntligen på väg!

Stå upp för äldre kvinnors trygghet

Insändare När en kvinna i 90-årsåldern i Skåne nyligen utsattes för grovt våld blev det ännu en påminnelse om att även äldre kvinnor drabbas av dödligt våld i nära relationer. Samtidigt vet vi att våld och kränkningar också kan förekomma i äldreomsorgen.

Sigtunas kommuninvånare är inga labbråttor

Insändare Styret i Region Stockholm, bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet med stöd av Vänsterpartiet, har kommit överens om att SL ska köra bussar i Sigtuna kommun i egen regi. Detta riskerar att göra vår busstrafik sämre och dyrare, med färre avgångar.

kyrkovalet

På söndag kan du och fem miljoner andra gå och rösta i kyrkovalet

Insändare Det spelar roll för hela samhället vad kyrkan säger och gör. Svenska kyrkan har över 20 000 anställda – det spelar roll vem som ansvarar för arbetsgivarfrågorna.Svenska kyrkan förvaltar stora mängder fastigheter och skog – det spelar roll vilken syn på miljön som beslutsfattarna har.

Glöm inte bort tillväxten i valprogrammet

Insändare Med ett år kvar till valet arbetar Sigtunas lokala partiavdelningar intensivt med sina valprogram. Fokus ligger ofta på väljarnära frågor som skola, vård, omsorg, badhus eller cykelvägar. Ambitionen är att erbjuda ett smörgåsbord av löften som väljarna tycker verkar tilltalande. Men utan en förståelse för tillväxt riskerar dessa löften att bli tomma ord.