Branden låg inne i skogen och var problematisk att nå. Rök över valstadalen Inledningsvis var det en kraftig rökpelare.
Stor markbrand i Valstaskogen
Ett större område på 40 000 kvadratmeter brann i Valstaskogen under eftermiddagen
Kraftig rök syns över Valsta och Steningehöjden i elljusspåret. SOS-Alarm är informerade och en stor insats arbetar med branden. På grund av vinden i Märsta så sprider sig röken i skogen. Brandkår uppger att man inte kommit fram till branden på grund av att den ligger tajt till i skogen.
Samtidigt blåser det in mot Märsta och röken väller in över bland annat Midgårdsbadet. Det senaste från brandkåren är att det rör sig om ett område på 200×200 meter. Branden är inte under kontroll och man kommer styra resten av dagen och kvällen med att släcka.
Vid 20.20 berättade Storstockholms brandförsvar att branden är under kontroll och att man beräknar att avsluta insatsen omkring 21.30
Nyheter Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Nyheter En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Nyheter En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter En person häktades vid Attunda tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation. Beslutet fattades efter en häktningsförhandling som genomfördes under fredagen.
Nyheter Ett arbetsfordon började brinna vid F-piren på Terminal 5 på Arlanda flygplats natten mot söndag. Larmet kom in till SOS strax före klockan 01.30.
Nyheter En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Nyheter Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Nyheter En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.