Skjutningarna i kommunen ser ut att minska jämfört med förra året med knappt två månader kvar.
De senaste fyra åren har totalt 25 skjutningar inträffat i kommunen och tre personer har mist livet. Under 2020 var det rekordmånga skjutningar, tio stycken, i samband med en avled en person. Hittills under 2021 är det fem skjutningar som inträffat, två personer har fock mist livet och två skadats. Antalet skjutningar ser med cirka 45 dagar kvar av året inte ut att överstiga 2020 års nivå. Sigtuna har dock ett jämförelsevis högt antal skjutningar i relation till befolkningen, 5.0 per 10 000 invånare enligt siffror som SVT sammanställt. De flesta skjutningar har inträffat i Märsta/Valsta, bara en skjutning har inträffat i Sigtuna, i Til, sedan 2018.
Nyheter Andelen försenade tåg vid stationerna i Sigtuna kommun sjönk i juni till den lägsta nivån sedan årsskiftet. Av omkring 9 500 tåg som passerade Arlanda C, Märsta och Rosersberg var 879 mer än fem minuter sena – motsvarande 9 procent.
Notiser Ett kraftigt oväder drog in över Sigtuna kommun under torsdagen och orsakade att träd blåste ned på flera platser. Vinden ställde till problem framför allt längs vägar, i parker och i kommunens elljusspår.
Blåljus På lördagsförmiddagen larmades polis till ett växlingskontor på Arlanda efter att en man försökt växla falska sedlar. Händelsen inträffade klockan 10.52.
Nyheter En ny rapport från Region Stockholm visar att majoriteten av invånarna i länet lever under goda livsvillkor, men att omkring en fjärdedel bor i områden där förutsättningarna är sårbara.
Nyheter Bygget av det nya kultur- och aktivitetscentret i Valsta är i full gång – och redan i det inledande arbetet satsar Sigtuna kommun på hållbarhet.
Ung & Student Fritidsbanken i Märsta ger barn och unga möjlighet att prova sport och friluftsliv – helt gratis. Med låneutrustning som cyklar, inlines och fotbollsskor blir det enklare för alla att vara aktiva i sommar, oavsett ekonomi. Nästa vecka utökas öppettiderna med sommaröppet fem dagar i veckan.
Notiser Trots ny lagstiftning som ska begränsa användningen av lustgas är det fortfarande möjligt att köpa gasen på nätet. I Sigtuna kommun är användning och innehav av lustgas förbjudet i offentliga miljöer enligt lokala ordningsföreskrifter, men problemen kvarstår.