Skjutningar på lägre nivå i år

Skjutningarna i kommunen ser ut att minska jämfört med förra året med knappt två månader kvar.

De senaste fyra åren har totalt 25 skjutningar inträffat i kommunen och tre personer har mist livet. Under 2020 var det rekordmånga skjutningar, tio stycken, i samband med en avled en person. Hittills under 2021 är det fem skjutningar som inträffat, två personer har fock mist livet och två skadats. Antalet skjutningar ser med cirka 45 dagar kvar av året inte ut att överstiga 2020 års nivå. Sigtuna har dock ett jämförelsevis högt antal skjutningar i relation till befolkningen, 5.0 per 10 000 invånare enligt siffror som SVT sammanställt. De flesta skjutningar har inträffat i Märsta/Valsta, bara en skjutning har inträffat i Sigtuna, i Til, sedan 2018.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.