Foto: Pressbild/SL

Skipstop går i graven

Trafikförvaltningen har nu klubbat att snabbtågen ska upphöra vilket innebär ökad restid för resenärer till och från Märsta.

Pendeltågstrafiken har ökat med 20 procent jämfört med förra året, med fler avgångar under kvällar och helger, den trafiken kommer att bibehållas meddelar landstinget. Men nu är det klart att från vintertidtabellen så upphör skipstop vilket innebär ökad restid för kommuninvånare.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.