26 juli är det folkfest i SkepptunaFoto: Skepptuna Bygdegårdsförening

Skepptuna Festivalen bjuder in till sommarens gratisevenemang

Den 26 juli arrangeras Skepptuna Festivalen vid Skepptuna bygdegård. Festivalen har fri entré och bjuder på ett fullspäckat program med livemusik, matservering och aktiviteter för hela familjen.

Årets program innehåller framträdanden från flera band. Countryduon Across the Country inleder eftermiddagen, följt av The Sorry Boys med sitt bluesrockset. Under kvällen står tribute-banden Fan Heller och Otto på scen med tolkningar av Van Halen respektive Toto.

Besökare kan även ta del av mat och fika på området. Festivalhamburgare serveras som tidigare år, och Rånäs IF står för försäljningen av kaffe och hembakat.

Skepptuna Festivalen arrangeras av Skepptuna bygdegårdsförening och startar klockan 14.00. Evenemanget har etablerat sig som en återkommande sommaraktivitet i bygden, med fokus på musik, lokal förankring och en välkomnande atmosfär.

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.