Foto: Tullverket

Skärpta kontroller på Arlanda för att stoppa bidragsbrott

Tullverket och Försäkringskassan kommer att utöka sitt samarbete för att avslöja bidragsbedrägerier och bekämpa den kriminella ekonomin.

Under 2024 ledde deras gemensamma kontroller på Arlanda till att felaktiga utbetalningar på totalt 10 miljoner kronor upptäcktes.
– Resultatet har varit så pass framgångsrikt att vi nu intensifierar insatserna under 2025, säger generaltulldirektör Johan Norrman.

Under året genomfördes flera kontrolloperationer, däribland två större insatser i april och november. Den första ledde till 82 utredningar och stoppade utbetalningar på 4,3 miljoner kronor. Totalt under 2024 återkrävdes 6,2 miljoner kronor, och ytterligare 6 miljoner i felaktiga utbetalningar kunde förhindras.

Tullverket och Försäkringskassan planerar nu fler kontroller framöver för att stärka välfärdssystemet och öka risken för att bidragsbrott upptäcks. – Den som fuskar ska veta att sannolikheten att åka fast är större än någonsin, säger Norrman.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening