Skärpt eldningsförbud upphör

Efter några dagar med nederbörd har det skärpta eldningsförbudet i länet upphört men det råder fortfarande eldningsförbud.

Det skärpta eldningsförbudet upphör med det råder eldningsförbud i hela länet från 30 juli klockan 8.00. Det råder hög brandrisk efter den senaste tidens värme och torka och utifrån SMHI:s prognoser har Länsstyrelsen i samråd med Länsstyrelserna fattat beslut om att eldningsförbud ska råda.
– i trappar ner eldningsförbudet successivt eftersom regnen har varit väldigt lokala och inte trängt ner i backen ordentligt. Vi utvärderar brandrisken löpande tillsammans med länets räddningstjänster. De närmaste dagarnas väder får avgöra hur vi går vidare, säger Sara Gullbrandsson, tjänsteman i beredskap vid Länsstyrelsen Stockholm.

Eldningsförbudet innebär att det är förbjudet att elda, grilla och bränna med fast bränsle (till exempel ved, kol, gräs, ris och grenar) utanför sammanhållen bebyggelse, enligt Länsstyrelsen men man får grilla på egen tomt förutsatt att det är en anordning som är utformad och placerad så det inte finns risk för brandspridning. Man får också grilla på fast plats på allmän plats.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening