Foto: Insändarbild

Detta gäller vid skärpt eldningsförbud

Sedan 12:e juni råder eldningsförbud i länet. Det har dessutom skärpts under veckan och eftersom inget regn är i sikte väntas det råda mycket stor brandrisk kommande vecka.

Stockholms län har infört ett skärpt eldningsförbud sedan den 12 juni 2023, som kommer att gälla tillsvidare. Beslutet har fattats av Länsstyrelsen i syfte att förebygga och förhindra bränder i skog och mark.

Eldningsförbudet kan anta två olika nivåer: vanligt eldningsförbud och skärpt eldningsförbud, som införs när brandrisken når extrema nivåer. Det skärpta eldningsförbudet innebär att det är ännu strängare restriktioner för eldning och användning av öppen eld. Detta görs för att minska risken för att bränder ska uppstå och spridas i skog- och markområden.

Det är av yttersta vikt att allmänheten och berörda parter följer eldningsförbudet och de restriktioner som fastställts av Länsstyrelsen. Genom att avstå från att elda och vara försiktig med användningen av öppen eld kan man bidra till att skydda vår natur och förhindra bränder.

För att hålla dig uppdaterad om det aktuella eldningsförbudet i Stockholms län bör du regelbundet besöka Länsstyrelsens webbplats eller följa deras officiella kanaler för information. Det är också viktigt att sprida denna information till vänner, familj och grannar för att säkerställa att alla är medvetna om restriktionerna och agerar ansvarsfullt.

Restauranger och liknande näringsverksamheter får också fortsätta att använda sina grillanordningar på sina egna verksamhetsområden, under förutsättning att de följer säkerhetsföreskrifterna och inte utgör en risk för brandspridning.

Denna text genererades med en textrobot

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.