Foto: Jamshid Jamshidi

Skånelas vinstsvit bruten

Skånelas fina vinstsvit bröts i hemmamatchen mot Kungälv efter bland annat fem mål av förre skånelaiten Jesper Filén.

Det var en jämn match i Vikingahallen där lagen följdes åt i stort sett hela matchen. Kungälv var i förarsätet med uddamålsledning för det mesta, enstaka tillfällen med två mål. I paus var det 15-15 sedan förre skånelaiten Jesper Filén kvitterat med två sekunder kvar för sitt Kungälv.

Första tio av andra är det Skånela i ledning men Kungälv har en fin period som de kopplar grepp om matchen på och därefter släpper dem den inte, ett tag leder man med fyra bollar då det återstår tolv minuter. Sista tio skiljer det konstant 2-3 bollar mellan lagen och slutresultatet skrivs till 32-30. Simon Lindberg var främste målskytt i Skånela med åtta mål.

Därmed kommer Skånelas fina vinstsvit till sitt slut. Ny blir det en dryg veckas ledighet. Nästa match spelas hemma mot Kärra 9:e januari. Skånela är för närvarande femma i tabellen, två poäng från kvalplats.

Målen
Lindberg 8, Pewik 6, Östling 5, Ladan 5, Näslund 3, Frank 2, Rahali 1,

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.