Jesper Östlund, tränare i A-lagetFoto: Arkiv/Magnus Granhagen

Skånelaiter till Riksläger

Skånela IF skickar tre spelare födda 00 till Riksläger 4 i augusti: - Detta är en fjäder i hatten för vår ungdomsverksamhet, säger Jesper Östlund, A-lagstränare.

Tre spelare från Skånela IF:s 00-lag är uttagna till Riksläger 4 i Halmstad 4-8 augusti. Axel Åhlin Andersson (mv), Isac Wallin (v6) och Hampus Söderman (9M). Det kan även bli en fjärde spelare om Simon Lindberg får klartecken från läkare.
– Detta är en fjäder i hatten för vår ungdomsverksamhet. Många duktiga ledare och gedigna spelare bakom dessa uttagningar. Som Skånelait blir jag alltid stolt när våra egna produkter huserar i landslagssammanhang! Stort grattis till alla tre killar, Framtiden ser ljus ut i Skånela, skriver A-lagstränaren Jesper Östlund i ett sms till redaktionen.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.