Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Skånela vann premiären

Skånela vann premiären av Herrallsvenskan med 34-29 efter en stark första halvlek: - Fem mål upp på Varberg är vi nöjda med, fram för allt vår första halvlek, sa tränare Jimmy Karlsson.

Det var en riktig rivstart för Skånela i premiären av Herrallsvenskan, gästande Varberg gjorde förvisso matchens första mål, men när Simon Lindberg skickade in två mål direkt därpå var det proppen ur. Skånela gick ifrån och gick ifrån i första, som mest skiljde nio bollar och i paus var det just nio bollars skillnad, 20-11 till märstalaget.
– Vi håller oss till det vi ska ska och alla gör det bra, säger tränare Jimmy Karlsson.

I andra ser det inledningsvis stabilt ut, Skånela har tio bollars ledning med tjugo minuter kvar. Sen blir det något av en härdsmälta. Dock resulterar det inte i haveri eftersom Skånela lyckas knyta ihop säcken. Men sista tjugo vinner gästerna med 12-7.
– Vi behöver titta på vad som är fel, släpper 19 i andra, men två poäng är ändå bra, fortsätter Karlsson.

Många var i alla fall bra större delen av matchen. Karlsson hyllar laget och den breda truppen man har. Närmast väntar Kärra.
– Det är en motståndare vi ska ha bakom oss, men vi ska vara ödmjuka, se över vad som händer i andra, även om vi ska ha i åtanke att Varberg är ett bra lag.

Målen: Lindberg 9, Ladan 6, Åkerman 5, Svarén 3, Nilsson 3, Östling 3, Wärnmark 2, Nielsen 2, Frank

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.