Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Skånela vann premiären

Skånela vann premiären av Herrallsvenskan med 34-29 efter en stark första halvlek: - Fem mål upp på Varberg är vi nöjda med, fram för allt vår första halvlek, sa tränare Jimmy Karlsson.

Det var en riktig rivstart för Skånela i premiären av Herrallsvenskan, gästande Varberg gjorde förvisso matchens första mål, men när Simon Lindberg skickade in två mål direkt därpå var det proppen ur. Skånela gick ifrån och gick ifrån i första, som mest skiljde nio bollar och i paus var det just nio bollars skillnad, 20-11 till märstalaget.
– Vi håller oss till det vi ska ska och alla gör det bra, säger tränare Jimmy Karlsson.

I andra ser det inledningsvis stabilt ut, Skånela har tio bollars ledning med tjugo minuter kvar. Sen blir det något av en härdsmälta. Dock resulterar det inte i haveri eftersom Skånela lyckas knyta ihop säcken. Men sista tjugo vinner gästerna med 12-7.
– Vi behöver titta på vad som är fel, släpper 19 i andra, men två poäng är ändå bra, fortsätter Karlsson.

Många var i alla fall bra större delen av matchen. Karlsson hyllar laget och den breda truppen man har. Närmast väntar Kärra.
– Det är en motståndare vi ska ha bakom oss, men vi ska vara ödmjuka, se över vad som händer i andra, även om vi ska ha i åtanke att Varberg är ett bra lag.

Målen: Lindberg 9, Ladan 6, Åkerman 5, Svarén 3, Nilsson 3, Östling 3, Wärnmark 2, Nielsen 2, Frank

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening