Skånela utslaget ur Svenska Cupen efter stort nederlag

Skånela åkte på ett tungt nederlag i Göteborg under lördagen när Redbergslid vann med 38-24 i Svenska Cupen. Förlusten innebär att Skånela nu är utslaget ur turneringen.

Skånela fick en mardrömsstart i mötet mot Redbergslid i Svenska Cupen, då de snabbt hamnade i underläge med 7-0. Det dröjde innan Tobias Johansson kunde bryta tystnaden och sätta Skånelas första mål, men det hjälpte föga. Redbergslid fortsatte att dominera och gick till pausvila med en komfortabel ledning på 23-13.

Under andra halvlek var Skånela konstant ett tiotal mål bakom och kunde inte hämta upp underläget. Redbergslid fortsatte att öka avståndet och matchen slutade med en övertygande seger för hemmalaget, 38-24. Anton Nilsson och Tobias Johansson blev Skånelas bästa målskyttar med sex respektive fem mål.

Förlusten innebär att Skånela nu är utslaget ur Svenska Cupen, trots två tidigare segrar. Det stora nederlaget mot Redbergslid gjorde att laget slutade trea i sin grupp och därmed är färdigspelat i turneringen.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening