Foto: Skånela IF

Skånela tar handbollen till barnen

Under några års tid har Skånela lyckats nå yngre barn mellan åldrarna 5-8 år för spel i Handbollsskola eller Boll och Lek: - Det handlar om att komma närmare bostaden med verksamheten, säger Håkan Persson, ansvarig för Boll och Lek.

Boll och Lek startades av Skånela IF 2016, år efter år har verksamheten utökats och allt fler barn vill vara med i både Boll och lek samt Handbollsskolan. Hemligheten bakom framgången har enligt Håkan Persson, ansvarig för Boll och Lek, varit att handbollen kommit närmare barnens bostad. Skånela har utökat till fler hallar runt om i kommunen och inte bara hemmaborgen Vikingahallen. Nu har man verksamhet även i S:t Pers gymnastiksal och Centralskolan:
– Att besöka Boll & Lek en fredag klockan 17.00 i Vikingahallen kan liknas vid en fullkomlig explosion av barn. Vid starten var man 65 barn på golvet och det har sedan varit i snitt 50-60 barn varje gång. Samtidigt så har St. Pers Boll & Lek i Sigtuna en verksamhet med ca 30 barn varje fredag samma tid, berättar Håkan Persson.

Startar lag i Sigtuna
Till Handbollsskolan har man meriterade tränare med proffsrutin med Camilla Eriksson och Torbjörn Ogéus, Camilla har även varit landslagstränare. Det är första gången på 25 år som handbollen kommer till Sigtuna stad då Elsie Ekdahl var engagerad. Nu har den återuppstått med två träningstillfällen i veckan, säger Håkan Persson. Verksamheten leds av ungdomar 14-16 år med stöd av Håkan Persson. Till kommande säsong kommer Sigtuna att få ett lag i handbollsserien under Skånelas namn då barn födda 2010 börjar spela matcher.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Sport Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

Sport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Sport Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.