Jesper Byström tar uppehåll från handbollen. Foto: Magnus Granhagen/Arkiv

Skånela tappar Byström

Skånela IF tappar bland annat Jesper Byström kommande säsong: - Jesper har den gångna säsongen varit en av de viktigaste spelarna i laget och detta är ett stort tapp för herrlaget. Vi hoppas få se Jesper i herrlaget igen och att han möjligtvis kan bli en injektion i laget efter jul eller näst-nästa säsong, skriver Skånela på sin hemsida.

Fyra spelare lämnar Skånela; Anton Nilsson, målvakten Viktor ”Sigge” Bergström, Robert Jurell och Jesper Byström. Förlusten av Byström är klart mest kännbar då han varit en tongivande spelare den gångna säsongen. Jesper ska ut på resa och tar uppehåll från all form av handboll fram till jul. Skånela hoppas kunna få med honom efter nyår eller till säsongen 18/19.

Även Robert Jurell tar ett uppehåll för att få ordning på en skadad axel, han kan tänka sig spela på lägre nivå under en tid. Viktor Bergström lånades ut till Uppsala i delar av förra säsongen, nu är det oklart vart han fortsätter. Anton Nilsson fortsätter sin karriär i Uppsala där han ska ha haft en fantastisk säsong.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.