Foto: Magnus Granhagen

Skånela spikar truppen med Sjölin

Skånela förlänger kontraktet med Hugo Sjölin för 20/21.

Skånela meddelar att de stängt sin trupp för 20/21 i samband med att Hugo Sjölin fått förlängt kontrakt.
– Hugo var den sista delen som saknades och jag mycket nöjd att han blir kvar hos oss. Hugo är pålitlig i hans attityd och arbetsinsats, säger tränare Jimmy Karlsson i ett uttalande.

Truppen har 20 kontrakterade spelare och uppges ha en bra mix av olika spelartyper och kompetenser för en hel säsong. Jimmy Karlsson drar igång försäsongsträningen idag måndag.
– Det är en mycket intressant trupp som både är bredare och starkare än tidigare. Förhoppningsvis kan vi ta ytterligare kliv jämfört med de två senaste säsongerna, fortsätter Karlsson.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening