Foto: Skånela IF

Skånela skrällde i Kungsbacka och skaffade sig matchboll

Skånela fortsätter sin imponerande framfart i kvalet till Handbollsligan genom att vinna den andra kvalmatchen mot Aranäs och därmed ta ledningen med 2-0 i matcher. Matchen, som hölls i Kungsbacka sporthall, bjöd på spänning från början till slut inför 571 åskådare.

Skånela inledde matchen starkt och hade en ledning på upp till fem mål under den första kvarten av matchen. Trots detta kunde Aranäs kämpa sig tillbaka, och halvtidsresultatet stod 16-16. I den andra halvleken var det Skånela som dominerade större delen av matchen, även om Aranäs höll sig nära på resultattavlan. Matchen blev dramatisk på slutet när Skånela gjorde 30-29 med 2.33 kvar att spela. Trots intensiv press från Aranäs lyckades de inte kvittera, och det var istället Filip Tapper som säkrade segern för Skånela med sitt mål tre sekunder före slutsignalen, vilket resulterade i ett slutresultat på 31-29.

Gustaf Näslund var en stark ledare för Skånela med sina nio mål, följt av Simon Lindberg med fem mål och Max Broman samt Filip Tapper som båda bidrog med fyra mål vardera. Segern innebär att Skånela nu bara är en seger ifrån att kvalificera sig för Handbollsligan. Nästa match i kvalet spelas på onsdag, också den i Kungsbacka.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Sport Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Sport Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

handbollsligan

Skånela föll trots pausledning

Sport Redan nedflyttningsklara Skånela IF stod för en stark första halvlek mot topplaget Sävehof men föll till slut med 33–32.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Sport Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Sport Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

handbollsligan

Skånela pressade serieledaren

Sport Skånela IF stod för en imponerande insats mot serieledarna Ystads IF i Vikingahallen, men det räckte inte hela vägen. Inför 315 åskådare bjöd Märstalaget på en kamp som var nära att sluta i en skräll.

handbollsligan

Skånela föll hemma mot OV

Sport Skånela pressade OV Helsingborg och med lite mer effektivitet hade man kunnat bärga en ny seger. Istället blev det förlust 27-30 inför drygt 400 åskådare.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening