En del av skräpet som Skånela samlade inFoto: Skånela IF
Skånela samlade in tio ton skräp längs vägarna
Skånela IF har städat undan ca 10 ton sopor utmed vägkanterna i norra Stockholm: - De här jobben betyder mycket för Skånela IF. Aktuella städlag som har varit med är väldigt positiva. Det ger en bra sammanhållning i laget. Det ger också ett ekonomiskt tillskott till lagkassan, vilket uppskattas mycket, men framför allt ser vi det här som en bra samhällsinsats, säger Robert Zetterquist, marknadsansvarig i Skånela IF.
Skånela sköter vägstädning på elva sträckor i norra Stockholm som en del av att samlare med Svevia AB och Städa Sverige AB. Det rör sig om totalt 13 mil och under tidiga mognar har gulklädda skånelaiter städat och samlat skräp längs vägkanterna. Robert Zetterquist, marknadsansvarig i Skånela, berättar att man hittat massvis av bråte med sopor som bildäck bilbatterier, kundvagnar, bortkastade kläder, cyklar och pallar. – Det här ett förtroendeuppdrag och vi har fått många vinkningar från bilister som har gjort ”tummen upp”. Vi har städat 13 mil och har samlat ihop över 700 säckar fyllda med skräp + bråte som inte får plats i säckarna. Det är massvis av sopor och vi uppskattar att det har rört sig om drygt 10 ton sopor, vilket är väldigt mycket, säger Zetterquist.
Man har också hittat registreringsskyltar, id-handlingar, plånböcker och fotanglar som kastas ut vid rån. Sådant har lämnats in till Arlandapolisen.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.