Foto: Magnus Granhagen

Skånela på vinnarspåret igen

Efter förra veckans förlust mot Karlskrona tog Skånela en klar seger i Vikingahallen mot Torslanda Elit.

Trots tidigt underläge för Skånela mot Torslanda kunde man vända och vinna med klara 36-27. Gästerna ledde de första tio minuterna med 1-2 bollar. Men efter den tröga starten kopplade Skånela grepp och tittade aldrig bakåt igen. I halvtid var ledningen fyra bollar, 20-16.

Tidigt i andra gick Skånela upp i tiopoängsledning. Den tappade man inte resterande speltid. Som mest skilde femton bollar med tip minuter kvar. Men sista minuterna putsade Torslanda till sofforna en aning. Ola Pewik svarade för hela elva mål i matchen, i övrigt var det ett sprit målskytte i Skånela inför 288 åskådare i Vikingahallen.

Målen
Pewik 11, Östling 5, Näskund 5, Lindberg 3, Ladan 3, Sjölin 2, Wallin 2, Lennernäs 2, Blomqvist 2, Nielsen

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.