Det blev dubbelt Helsingborg i Vikingahallen på söndagen. Inte nog med att damerna vann så åkte även herrarna hem med två poäng i bussen tillbaka till Skåne.
Skånela fick en pigg start på matchen men utan utdelning. I första var man nöjda med spelet bakåt enligt tränaren Mattias Flodman. Men det var ändå gästerna som ledde med 15-12. Vi får bra träff på vårt 5-1. Det blir lite rörigt ett tag och vi får ändra på saker, men i första är det bra bakåt hela vägen, synd att vi inte får utdelning framåt för försvarsspelet, konstaterar Flodman.
I andra rivstartar Skånela och svarar för tre raka mål. och det var 16-16 efter 34 minuter. Därefter är det jämt tills dess att vi kommer in i minut 40 när OV går ifrån med tre bollar. Det underläget repar sig Skånela inte ifrån. OV kan dryga ut och leder som mest med åtta bollar när det återstår knappa tio minuter kvar att spela. En mardrömsperiod mellan 40-50 som Skånela förlorar med 10-4. Sista tio blir sedan en transportsträcka. Anton Nilsson kostade på sig att syna det röda kortet på slutet och slutresultatet skrevs till 35-29 för OV. Gustav Näslund och Anton Nilsson blev främste målskyttar med sju mål vardera. Det var Skånelas första förlust och härnäst blir det bortamatch mot Vinslöv på lördag.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.