Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Skånela orkade inte sista tjugo

Aranäs vann mot Skånela i Vikingahallen efter ett avgörande sista 20 minuterna: - Jag är stolt över tjejerna son krigar i 50 minuter, vi kanske inte kunde göra mer, sa tränare Fredrik Söderberg Wernheim efter matchen.

Aranäs ledde förvisso från start till mål även om första halvlek var jämt och lagen följs åt stora delar, Skånela plockade in ett tremålsunderläge i slutet av första och i paus ledde gästerna med 14-13. I andra är det fortsatt jämt första tio. Därefter kopplar Aranäs nytt grepp som man inte släpper. Man springer ifrån de sista 20 till 33-21, Skånela gör bara tre mål sista 20 minuterna.
– Så länge som vi har ork är vi med i matchen. Vi går ut och gör det som vi bestämt och håller oss till de förutsättningar vi har. Jag tycker inte elva bollar speglar matchbilden, konstaterade tränare Fredrik Söderberg Wernheim efter matchen.

Målen
Libom 5, Schaffer 4, Wiberg 4, Lundström 3, Lindgren 3, Vinelund, Lannermalm

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening