Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Skånela nästjumbo efter nytt nederlag

Skånela förlorade streckmatchen mot Anderstorp och är nu nästjumbo efter nio omgångar i Allsvenskan: - Vi var bra bakåt i första, i andra låser det sig, sa Yosef Rahali efter matchen.

Skånela gick mot seger efter ledning 17-11 tidigt i andra. Sista kvarten är dock något man vill lägga bakom sig, gästerna, nästjumbon Anderstorp, plockar in boll efter boll och tar sedan ledningen med 2-3 bollar sista fem minuterna. En total kollaps av laget och slutresultatet skrevs till 23-26:
– Vi måste bara släppa och köra, sa Yosef Rahali om det kärvande anfallsspelet efter matchen.

Sjumålsskytten Yosef Rahali konstaterade att det var bra bakåt i första men att det låste sig framåt i andra. Nu är det Drott nästa på lördag borta i Halmstad:
– Vi måste ha en bra träningsvecka och sedan vinna, fortsatte Rahali.

Målen: Rahali 7, Byström 4, Olsson 4, Filén 3, Ladan 3, Hedvall, Nielsen
Publik: 352, Vikingahallen

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.