Skånela nära, men föll mot IFK Skövde med 30-32

Skånela förlorade en jämn match mot IFK Skövde med 30-32 i Handbollsligan.

Skövde tog tidigt kommandot och skaffade sig en femmålsledning efter 20 minuter. Skånela kämpade för att hämta upp underläget men gick till paus med 14-18 i baken.

I andra halvlek visade Skånela styrka och närmade sig, som bäst till ett underläge med en boll när det återstod en kvart av matchen. Trots en stark avslutning lyckades Skövde hålla undan och säkra segern.

Henrik Smedby i Skånela stod för en imponerande insats med en räddningsprocent på nästan 24 procent, vilket var högre än Skövdes målvakt. Dock hade Skånela svårt att skapa tillräckligt många avslutslägen över hela matchen. Gustav Näslund och Simon Lindberg var Skånelas främsta målskyttar med sex mål vardera.

Efter tre omgångar är Skånela fortfarande utan seger och ställs härnäst mot Kristianstad på hemmaplan på söndag.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.