Skånela nära, men föll mot IFK Skövde med 30-32

Skånela förlorade en jämn match mot IFK Skövde med 30-32 i Handbollsligan.

Skövde tog tidigt kommandot och skaffade sig en femmålsledning efter 20 minuter. Skånela kämpade för att hämta upp underläget men gick till paus med 14-18 i baken.

I andra halvlek visade Skånela styrka och närmade sig, som bäst till ett underläge med en boll när det återstod en kvart av matchen. Trots en stark avslutning lyckades Skövde hålla undan och säkra segern.

Henrik Smedby i Skånela stod för en imponerande insats med en räddningsprocent på nästan 24 procent, vilket var högre än Skövdes målvakt. Dock hade Skånela svårt att skapa tillräckligt många avslutslägen över hela matchen. Gustav Näslund och Simon Lindberg var Skånelas främsta målskyttar med sex mål vardera.

Efter tre omgångar är Skånela fortfarande utan seger och ställs härnäst mot Kristianstad på hemmaplan på söndag.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.