Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Pressbild/Håll Sverige Rent

Skånela: Låt far eller morföräldrar plocka skräp

Det ställs allt högre krav på föräldrar som har barn som spelar i föreningar. märsta.nu kan rapportera om att Skånela i samband med ett engagemang på MaskinExpo uppmanar föräldrar att ropa in far eller morfärldrar om man själva inte kan plocka skräp mellan 7-13 på en onsdag.

Skånela har i ett samarbete med MaskinExpo lyckats förhandla fram betydande pengar åt föreningen. Det hänger på alla ungdomslag att ställa upp i olika sammanhang ute i Skepptuna där evenemanget går. märsta.nu har varit i kontakt med en person som är förälder. Denne berättar att ett av passen är dagtid en vardag från 7 på morgonen till klockan 13:
– Jag ställer gärna upp och bemannar kafeteria eller liknande en helg men de flesta jobbar dagtid, hur hade Skånela tänkt att man ska göra egentligen, säger föräldern.

I ett internt mail som märsta.nu tagit del av ifrågasätter föräldern dagpasset. Föräldern får då följande svar av en klubbrepresentant när denne frågar vad som är tanken:
– Föräldrar, morföräldrar, farföräldrar osv.

Föräldern är mycket kritiskt till att man tvingas fixa fram någon och att själv kalla in ens egna föräldrar är inget alternativ:
– Mina föräldrar har gjort tillräckligt när det gäller mitt egna idrottande, jag tar inte in dem i detta. Det är dags att detta kommer upp till ytan, det är många som inte vågar säga ifrån.

Inte nåtts av kritik
Den bilden känner Robert Zetterquist, marknadsansvarig i klubben, inte till:
– Det har förekommit en del synpunkter på schema men inte att inte vara med alls.

Klubben behöver pengarna
Zetterquist poängterar att Skånela behöver hjälp med intäkter. De lagen som ställer upp på evenemanget på STOXA får även pengar till lagkassan:
– Det är en problematisk situation eftersom det är dagtid, men man arbetar för laget och föreningen, säger Zetterquist.

Herr- och damlagen tar ett stort ansvar i samband med MaskinExpo eftersom det ligger efter säsongen. Zetterquist säger också att detta är ett alternativ till att tvinga lagen sälja lotter:
– Vi vill inte tvinga lagen att sälja, vill man sälja så får man det. Ekonomin är stabil men styrelsen har beslutat om att sälja lotter.

Budget på flera hundra tusen
Hur mycket ett lag har i budget kan Robert Zetterquist inte uttala sig om just nu eftersom han är nytillträdd på tjänsten. Men det är inte ovanligt att juniorlag kan ha en budget på omkring 300 000 kronor. Pengar som ska gå till frukt, resor, träningsläger utomlands och turneringar bland annat. Pengarna från STOXA och andra sponsorer bidrar till att bygga upp lagkassan.
– Om Skånela kommit överens om gemensamma aktiviteter så bygger det på att man får ett gemensamt arbetsområde, man får försöka lösa det, söka bredare i kontaktnätet om man inte kan vara med.

märsta.nu granskar Idrotten! Tycker du också att det ställs för höga krav i samband med idrottande? Är kostnaderna för höga? Kontakta redaktionen, låt oss höra din historia! Du har rätt att vara anonym!

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.