Foto: Magnus Granhagen

Skånela lånar in från Handbollsligan

Skånela har gjort klart Arvid Johansson på lån från HK Malmö i Handbollsligan.

För att spetsa till truppen och fortsätta vara med i toppen av Allsvenskan har Skånela lånat in Arvid Johansson på 9M från HK Malmö i Handbollsligan. Johansson ansluter efter juluppehållet och är tillgänglig för spel mot Karlskrona 8:e januari. Han kom till Malmö 2019 från H43 Lund och har varit uttagen i Malmös matchtrupp de flesta av säsongens matcher. Han har även tagits ut till U20-landslaget som ska träna i Trollhättan 21-23 januari.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

Sport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Sport Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

Sportlovsdisco i ridhuset lockade 65 deltagare

Sport Sigtunabygdens ryttarförening arrangerade disco i ridhuset på Sigtuna ridskola under fredagskvällen den 27 februari. Totalt deltog 65 barn, ungdomar och ledare. Den yngsta deltagaren var två år.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.