Foto: Magnus Granhagen
"Chippen" tackas av med segerintervjuFoto: Magnus Granhagen
En sista lagbildFoto: Magnus Granhagen

Skånela kvar i Allsvenskan efter storsegern

Skånela tog en klar seger hemma mot Spånga och spelar Damallsvenskan även kommande säsong: - Det var klasskillnad, alla gör det jättebra, sa tränare Fredrik "Chippen" Söderberg Wernheim efter matchen.

Det var ”Chippens” sista match med laget. Och att avsluta med förlust var inget alternativ. Skånela satte gasen i botten inför 233 åskådare i Vikingahallen. Matchen var i praktiken över redan i paus när Skånela ledde med 20-6. Spånga har en period första fem minuterna av andra när dom gör 3-0 men i övrigt var det idel Skånela och slutresultatet skrevs till 34-18.
– Vi kommer in och gör det jättebra, kul att få avsluta med en sån här match, sa ”Chippen”.

”Chippen” medger att det är vemodigt att lämna efter åtta säsonger, även om Skånela inte är hans moderförening så är det en förening som han har närmast sitt hjärta.
– Vi kunde inte avsluta på bättre sätt, konstaterade ”Chippen” i sin sista intervju med märsta.nu

Målen
Sigg 8, Wiberg 6, Tenggren 5, Libom 3, Huusko Smeds 3, Kou Aune 3, Vojbacke 2, Swahn, Ryd Sandberg, Forsberg, Olofsson, Kardell

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening