Yosef Rahali svarade för sex mål i premiären. Foto: Daniel Iskander

Skånela klappade ihop

Efter att Jimmy Karlsson nästan lovat seger mot VästeråsIrsta blev det nu en ganska rejäl smäll i Bombardier Arena: - Jag tar på mig detta fullt ut, säger Karlsson till märsta.nu

Ett VästeråsIrsta som tappat tongivande spelare inför säsongen mot ett Skånela som vädrar nya framgångar kunde väl bara sluta på ett sätt? Inför matchen var Jimmy Karlsson optimistisk och trodde att det skulle bli två poäng om man kom med rätt laddning. Men det gick inte enligt planerna…

Skånela ledde förvisso i paus med 16-15 men det borde man inte ha gjort, menar Karlsson:
– Vi gör en ganska dålig första, vi är dåliga och glesa bakåt. Vi pratar i paus och var tydliga med att vara tajta och få målvaktsräddningar samt fortsätta anfallsspelet som ändå fungerade, säger Jimmy Karlsson.

Istället blir det tvärtom direkt och VI kopplar greppet om matchen:
– Vi tar timeout och spelmässigt blir det bättre men deras målvakt gör vi till världsmästare efteråt. Det blir 6-7 bollar upp och vi får börja chansa. Västerås gör det bra, vi kommer inte upp i nivå utan jag tar på mig detta. Jag ska få dem att prestera, Rasmus Nilssons första var bra i övrigt kommer ingen upp ens i 50 procents kapacitet, fortsätter Karlsson.

Karlsson kunde direkt efteråt inte sätta fingret på hur det kunde gå så illa som att man förlorar med tolv bollar mot ett lag man hade goda chanser att besegra på förhand.
– I slutändan måste man förbereda sig, visst spelarna påverkar sin egen insats men jag måste få dem att prestera. Det är ingen lätt match här och med premiär och allt…Nu ska vi inte älta detta, vi rannsakar oss själva och går vidare.

Just försvaret är något som Skånela annars har fått till under försäsongen men nu blev det alltså det som fällde laget:
– Vi ska inte skylla på varandra utan detta tar jag på mig.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Melwin Pantzar uttagen i EM-trupp i basket

Sport När Svenska Basketbollförbundet presenterade herrlandslagets trupp inför sommarens Europamästerskap fanns Melwin Pantzar, 25 år och uppvuxen i Märsta, med bland de uttagna.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

Sport Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening