Foto: Jamshid Jamshidi

Skånela inledde med seger

I en spännande start på Handboll Svenska Cupen omgång 1 möttes Boden och Skånela i en match som började med Bodens tidiga ledning, men där Skånela senare visade dominans. Med en imponerande andra halvlek säkrade Skånela segern med 32-24, efter en inledande jämn kamp.

I Svenska Cupen omgång 1 ställdes Boden mot Skånela, och det var en match som bjöd på dramatik och skiftande momentum. Matchen inleddes med Boden som tog en tidig ledning med 3-0 och ökade sedan till 7-2 innan Skånela började återfå energin. Efter en kvart var ställningen jämn vid 8-8. Under stora delar av den första halvleken följdes lagen nära varandra, men det var Skånela som lyckades ta ledningen med 14-12 efter två snabba mål av Emilio Lahdo och Gusten Montonen precis innan halvtid.

I den andra halvleken var det inget tvivel om vilket lag som hade övertaget. Skånela dominerade och höll en betryggande ledning genom större delen av halvleken. Matchen slutade med att Skånela segrade med en klar marginal, 32-24.

Målskyttar för Skånela var fördelade över flera spelare:

Wärnmark: 6 mål
Broman: 4 mål
Montonen: 4 mål
Lahdo: 4 mål
Tapper: 3 mål
Näslund: 3 mål
Svarén: 3 mål
Nilsson: 2 mål
Forslund: 1 mål
Smedby: 1 mål
Källemyr: 1 mål

Sammanfattningsvis var det en intensiv match där Boden inledde starkt men Skånela tog över och kontrollerade spelet i den andra halvleken, vilket resulterade i en seger med 32-24 för Skånela i Handboll Svenska Cupens första omgång.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening