Här samlas truppen inför den kommande säsongenFoto: Skånela IF

Skånela IF igång inför återkomsten i landets högsta serie

För 12 år sedan begav det sig senast, men nu är Skånela IF redo för nya förberedelser inför spel i landets högstaliga. 14/9 kommer svenska mästarna till Märsta för premiär.

Skånela IF:s herrar har startat försäsongen inför sin återkomst till Handbollsligan, den högsta ligan i svensk handboll, för första gången sedan 2012. I fredags inleddes säsongen med en intensiv träningshelg som kombinerade tester, handbollsträning, fysik och sociala aktiviteter. Tränare Tim Lindqvist uttryckte sin tillfredsställelse med helgen och betonade att laget lyckades upprätthålla både koncentration och kvalitet genom hela träningsperioden.

Redan på torsdag möter Skånela IF IFK Tumba i säsongens första träningsmatch hemma i Vikingahallen. Den 14 september börjar Handbollsligan, också i Vikingahallen, där Skånela ställs mot de svenska mästarna Sävehof i en utmanande premiär. Dessförinnan är det spel i ATG Svenska Cupen.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.