Foto: Bingofoto
Foto: Bingofoto

Skånela föll trots stark insats mot Malmö

Drygt 260 åskådare fick se Skånela pressa Malmö men ge sig i slutminuterna.

Skånela inledde piggt och optimistiskt mot topplaget Malmö i Handbollsligan. Efter sex minuter ledde hemmalaget med 6–4, men gästerna vände snabbt på matchbilden. Malmö tog över och ledde med 14–8 efter 19 minuter. I paus stod det 16–13 i Malmös favör.

I början av andra halvlek låg Skånela under med 15–19, men höll sig ändå kvar i matchen. Malmö hade i stort sett en stabil ledning med 2–3 mål genom hela andra halvlek. Med 50 sekunder kvar reducerade Anton Nilsson till 29–30, men Skånela fick aldrig tag i bollen. Malmö tog timeout och avgjorde kort därefter med 31–29.

Trots en stark offensiv insats mot ett av Sveriges bästa lag fick Skånela lämna planen utan poäng. Henrik Smedby stod för elva räddningar i målet, medan William Psjaid hade en tyngre kväll med endast fem räddningar. Framåt var Tobias Johansson bäst med åtta mål, följd av Linus Wärnmark som satte sex.

Skånela, som fortsatt ligger sist i tabellen, får nu ladda om inför derbyt mot Hammarby på lördag. Poäng behövs för att undvika direkt nedflyttning.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.