Redan nedflyttningsklara Skånela IF stod för en stark första halvlek mot topplaget Sävehof men föll till slut med 33–32.
Skånela gick till pausvila i ledning men hade svårt att hålla uppe spelet i andra halvlek. Laget kämpade med tekniska misstag och missade totalt 15 skott. Målvaktsspelet blev en avgörande faktor – Skånelas målvakter noterades för endast åtta räddningar, medan Sävehofs målvakter stod för 16.
Anton Nilsson blev Skånelas bäste målskytt med sju fullträffar. Simon Lindberg höll en låg profil i matchen och kom bara till ett avslut, som dock resulterade i mål.
För Skånela återstår nu två matcher innan säsongen avslutas. Laget får börja om i Allsvenskan nästa säsong efter att nedflyttningen redan blivit ett faktum.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.