Skånela föll mot Kristianstad
Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Gustaf Näslund och Tobias Johansson var Skånelas främsta målskyttar med nio respektive sju fullträffar. Lagets målvakter hade en tuff kväll – William Psajd stod för tre räddningar på tolv skott, medan Henrik Smedby noterades för nio räddningar på 33 skott. Kristianstads målvakt Victor Bang räddade 35 procent av skotten och bidrog starkt till segern.
Skånelas tränare Tim Lindqvist sammanfattade insatsen:
– Det är en klar förlust. Det rinner ifrån onödigt, tyvärr. Vi hade förhoppningar om att vinna, men vi måste göra allt lite bättre för att slå Kristianstad hemma.
Han lyfte också fram vikten av att hålla sig kyligare och orka mer genom hela matchen:
– Vi blir trötta på slutet och möter stora, fysiska lag. Det är bra på det stora hela, men vi måste ha full utdelning på allt om vi ska slå topplagen.








































