Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Skånela föll mot Karlskrona i sista omgången

Skånela förlorade säsongens sista match i damallsvenskan mot Karlskrona med 22–32.

Skånela hängde med i början men tappade i mitten av första halvlek, vilket gjorde att Karlskrona kunde rycka ifrån. I paus var ställningen 10–16, och Skånela lyckades aldrig hämta in underläget.

Trots förlusten kan laget se tillbaka på en stark säsong. Tränaren Sara Hornö betonade att matchen inte definierar året och lyfte fram att laget, som var tippat att komma sist, istället slutade åtta. Hon framhöll stolthet över prestationen men påpekade att bristen på spelare och motivation påverkade insatsen i avslutningen.

Kinga Kozdra och Vilma Wiberg blev bästa målskyttar för Skånela med fem mål vardera. Slutresultatet skrevs till 22-32.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.