Skånela föll hemma mot OV men gör kanske sin bästa match för säsongen: Det känns surt, sa tränaren Patrik Wilsvik efter matchen.
Skånela har inlett Damallsvenskan med tre raka nederlag och på söndagen kom det fjärde. Men det var i alla fall ett steg i rätt riktning när OV Helsingborg kom på besök. Skånela pressade Helsingborg och ledde stundtals. I paus var det 8-8. Nyckeln var ett stabilt försvarsspel: – Vi spelar ett tufft försvarsspel, OV Kommer ingenstans i sitt anfall. De stångas med oss. Surt att vi inte kan förvandla det till mål i andra änden.
Skånelas tuffa försvarsspel och stabila målvaktsspel var dagens ljuspunkt. Men Patrik Wilsvik hade gärna sett mer utdelning framåt. – Vi har möjligheter att gå ifrån och inte göra det till en jämn match. Finns frilägen och andra fina lägen som vi inte gör mål på.
Johann Libor svarar för hela sju mål i matchen. Sofia Kou Aune blev näst bäste målskytt med tre mål. Skånela får repa mod och bege sig till Bohuslän för match mot Kroppskultur på lördag. I och med nederlaget är Skånela fortsatt jumbo. Kroppskultur parkerar några platser högre upp med tre poäng efter fyra omgångar.
skidor Gustaf Berglund från Sigtuna, 27 år, gjorde sin OS-premiär på herrarnas 10 km + 10 km Skiathlon i längdskidåkning. Han slutade på 39:e plats, 3.17 efter segraren.
Handboll Skånela vann bortamatchen mot Aranäs med 30–25 i herrallsvenskan. Efter en jämn inledning tog gästerna kommandot och hade en trygg ledning redan i paus.
Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.
Basket Basketspelaren Melwin Pantzar är uttagen till herrlandslagets trupp inför det kommande VM-kvalfönstret i slutet av februari och början av mars. Landslaget ställs då mot Estland i ett viktigt dubbelmöte.
Handboll Skånela IF:s damer lämnade lördagens bortamatch mot HF Karlskrona utan poäng trots en stark vändning i andra halvlek. Matchen i damallsvenskan slutade 33–31 till hemmalaget.
Handboll Skånela IF kliver in i steg 3 av USM med stärkt självförtroende efter flera segrar under vintern. I helgen väntar tre matcher på två dagar, där laget hoppas ta nästa steg i turneringen.
Sport Inför de olympiska vinterspelen i Milano och Cortina d’Ampezzo har Newsworthy kartlagt svenska OS-deltagare genom tiderna. Genomgången visar att flera vinterolympier har koppling till Sigtuna kommun.
Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.
Sport Trots flera år av ökande aktivitet har ungdomsidrotten i Sigtuna kommun ännu inte nått samma nivåer som före pandemin. Nya siffror visar att utvecklingen går långsamt uppåt, men att kommunen fortfarande ligger efter riksgenomsnittet.
Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.
Handboll Skånela IF och Simon Lindberg är överens om ett nytt avtal. Kontraktet sträcker sig över tre år och innebär att Lindberg fortsätter i klubben på längre sikt.
Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.